min. 2 osoby przewodnik

Rysy z przewodnikiem

Rysy, Tatry

Rysy leżą na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Rysy mają trzy wierzchołki; północny, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski i wznosi się
na wysokość 2 499 m n.p.m. U naszych południowych sąsiadów znajduje się najniższy 2473 m n.p.m. i najwyższy – 2 503 m n.p.m. Nazwa szczytu pochodzi od pożłobionych zboczy kompleksu Niżnych Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha, które swoimi kształtami mogą budzić skojarzenia, jakoby góra była silnie porysowana. Rysy zachwycają zarówno pod względem bogatej flory – w górnych ich  partiach występują aż 63 gatunki roślin, a także niezwykłą panoramą ze szczytu.

Wycieczkę rozpoczynamy po stronie słowackiej. Trasa prowadzi dnem Mięguszowieckiej Doliny w kierunku Popradzkiego Plesa. Odpoczynek i śniadanie nad jeziorem. Wędrówkę kontynuujemy w miarę łagodnym szlakiem i dochodzimy do Chaty pod Rysami – najwyżej położonego schroniska w Tatrach (2250 m n.p.m.). Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy wejście szczytowe na Rysy. Zejście z wierzchołka polską stroną. Po drodze zatrzymujemy się na Buli pod Rysami – niezwykle fotogeniczne miejsce, skąd rozprzestrzenia się przepiękny widok na Czarny Staw pod Rysami i leżące poniżej Morskie Oko. Po dotarciu do schroniska nad Morskim Okiem, przerwa na lunch. Wycieczkę kontynuujemy łatwym szlakiem na parking na Palenicy Białczańskiej (możliwość skorzystania z zaprzęgów konnych). Transfer do Zakopanego.

Łącznie pokonujemy trasę ok. 30 km i 1500 m przewyższenia. Trasa jest wymagająca, jednak nie należy do najtrudniejszych.

Cena obejmuje:
* przejazd z Zakopanego do Popradu (zbiórka przed Dworcem Kolejowym o godz. 5:50 lub możliwość dołączenia na trasie przejazdu busa) oraz przejazd powrotny z Palenicy Białczańskiej do Zakopanego
* opieka wykwalifikowanych Przewodników Tatrzańskich i Międzynarodowych
* sprzęt asekuracyjny (kask i uprząż)
* czas przejścia: ok. 12 godz.
* suma podejść: 1500 m
* ubezpieczenie

01Transfer z Zakopanego do Popradu (ok. 6 rano)

02Przejście Doliną Mięguszowiecką nad Popradzki Staw. Śniadanie w schronisku (we własnym zakresie)

03Podejście na Rysy

04Zejście w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami i następnie do Schroniska nad Morskim Okiem

05Lunch w schronisku nad Morskim Okiem (we własnym zakresie)

06Droga powrotna w kierunku Palenicy Białczańskiej (możliwość skorzystania z zaprzęgów konnych)

07Transfer do Zakopanego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *