K2 Base Camp

Pakistan

Karakorum – K2 Base Camp

Trekking w najpiękniejszych wysokich górach naszej planety

Karakorum to po Himalajach najwyższe góry naszej planety. Wielu uważa że są to też najpiękniejsze góry wysokie na Ziemi. Położone w centralnej Azji u styku granic Pakistanu, Indii i Chin od wielu już lat przyciągają rzesze alpinistów, trekkerów, fotografików, geografów i amatorów sportów ekstremalnych ze względu na swoje “naj” można tu znaleść największe górskie lodowce na naszej planecie, nawet większe niż w Himalajach. Można uprawiać ekstremalną wspinaczkę na niesamowitych zerwach skalnych. Można z nich skakać  na spadochronach czy B.A.S.E. Można wreszcie próbować zdobyć najbardziej niedostępną górę, to jedyną … K2.

Można też wreszcie tak jak my to planujemy udać się na trekking do Bazy pod K2, przez ogromny lodowiec Baltoro na spotkanie aż 5 ośmiotysięczników w tym samego K2.

Nasz program to 14 dni samego trekkingu przez surowe doliny Karakorum w stylu jakim pokonywały tą trasę pierwsze wyprawy udające się pod na niesamowity lodowy “plac” Concordia” i do Bazy pod K2. Pójdziemy pieszo wąskimi ścieżkami, przez wzgórza usypistych moren, cielska lodowców, mosty nad szczelinami. Będą nam towarzyszyć lokalni przewodnicy i cała karawana porterów i jucznych zwierząt. Co dzień będą nam się otwierać nowe krajobrazy i coraz wspanialsze i wyższe szczyty z kulminacją widoków na niesamowitej Concordii.

Najwyższym punktem który planujemy osiągnąć jest K2 Base Camp na wysokości 5100 m. Tą wysokość będziemy zdobywać powoli aklimatyzując się po drodze. Będziemy mieli też dość czasu na spenetrowanie okolic Concordii, w tym odwiedziny w bazach wspinaczy pod Gasherbrumami i Broad Peak.

Na naszych ścieżkach napotkamy ludzi z plemion Balti, Wakhi i Hunzów, rodowitych i odwiecznych mieszkańców dolin Karakorum. Ci ostatni – Hunzowie, są ponoć bardzo bliskimi krewniakami Słowian i przejawiają też tradycyjną słowiańską gościnność dla przybyszów. Tak że możemy liczyć nie tylko na wspaniałe górskie krajobrazy ale i nowe przyjaźnie.

Trekking do Bazy pod K2 jest dość wymagający fizycznie ze względu na czas trwania oraz długi dystans który trzeba będzie pokonać na własnych nogach. Surowe warunki bytowania (namioty) niedobory wody, palące słońce i nocne chłody to cena którą trzeba będzie ponieść by na własne oczy zobaczyć najwspanialsze górskie widoki na naszej planecie.

W cenie programu mamy zapewnione pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie w czasie całego trekkingu. Namioty do spania, kuchenny, namiot mesę, stoliki i krzesła a nawet namiot klozecik. Nasz bagaże będą niesione przez porterów co też już jest wliczone w cenę. Grupą będzie się opiekować polski lider oraz lokalny przewodnik i jego pomocnik. Nad karawaną pieczę będzie sprawować doświadczony sirdar.

W czasie pobytu w miastach będziemy spać w hotelach w pokojach 2 osobowych. Z Islamabadu w góry pojedziemy wynajętymi specjalnie dla naszej grupy jeepami.

Cena: 2950 USD + przeloty
Cena promocyjna obowiązuje przy minimum 8 uczestnikach.

Termin: 29 Cze 2019 – 20 Lip 2019
Termin: 27 Cze 2020 – 18 Lip 2020

Cena programu zawiera:

 • przelot lokalny ze Skardu do Islamabadu (ok 150 USD),
 • Opieka polskiego lidera przez cały czas trwania programu,
 • 6 noclegów w hotelu turystycznym ze śniadaniem pokoje 2 osobowe,
 • 3 posiłki w czasie trekkingu,
 • namioty do spania 2 osobowe w czasie trekkingu,
 • namiot kuchenny, namiot mesa z krzesełkami i stolikami,
 • wyposażenie kuchenne,
 • namiot toaleta,
 • lokalny przewodnik górski z j. angielskim,
 • asystent przewodnika, kucharze w czasie trekkingu,
 • sirdar, porterzy (max 12,5 kg bagażu na uczestnika),
 • Trekking Permit,
 • opłata za wstęp do parku narodowego,
 • ubezpieczenia dla zespołu wspierającego,
 • ubezpieczenie KL i NNW AXA TUiR

Cena nie zawiera:

 • Przelot z Polski do Islamabadu,
 • opłaty lotniskowe,
 • kosztów uzyskania wizy do Pakistanu
 • posiłki w czasie pobytu w hotelu z wyjątkiem śniadań, które są wliczone
 • osobisty ekwipunek górski,
 • napoje, rozmowy telefoniczne i internet,
 • napiwki dla obsługi,
 • inne wydatki natury osobistej,
 1. Jak będzie wyglądać typowy dzień na trekkingu. Zaraz po wschodzie słońca, jeden z kucharzy na dzień dobry przyniesie nam kubek grącej kawy lub herbaty do namiotu. Potem trzeb będzie spakować swoje rzeczy i przygotować je do transportu przez porterów. W czasie gdy my będziemy jeść gorące śniadanie, zespół wsparcia zwinie obozowisko i uformuje karawanę. Poranki będą chłodne ale słońce szybko nas rozgrzeje. Na lunch zatrzymamy się już około godz. 11. Po około godzinnej przerwie ruszamy dalej. Zwykle część popołudniowa marszu jest krótsza od przedpołudniowej tak aby zdążyć przygotować biwak przed zachodem słońca. Porterzy i zwierzęta juczne idą zawsze szybciej niż trekkerzy. Po dojściu do miejsca biwaku będą już czekać na nas gorące napoje i rozbite namioty sypialne. Kolacja będzie się składać z trzech dań i podawana będzie w namiocie – mesie. Po zmroku bardzo szybko robi się zimno więc trzeba będzie chować się do śpiworów.
 2. Bagaż na trekkingu Nasz główny bagaż w czasie trekkingu będzie niesiony przez porterów. Jego waga nei może przekraczać 12,5 kg wraz ze śpiworem i materacykiem do spania. Zbędne rzeczy będzie można zostawić w depozycie w hotelu w Skardu.
 1. Noclegi  W hotelach i namiotach śpimy po dwie osoby. W sumie mamy 13 noclegów pod namiotami. Jest możliwość nocowania w jedynce zarówno w hotelach jak i namiocie. Dodatkowy koszt takiego wariantu to 350 USD.
 1. Jedzenie w czasie trekkingu.  Nasi kucharze zaoferują nam jedzenie zarówno europejskie jak i lokalne, tradycyjne. Większość produktów będzie pochodzenia krajowego. Na śniadanie otrzymamy owsiankę lub Muesli, chleb albo chiapati oraz jajka. Do tego napoje gorące. Na lunch serwowany w formie pikniku otrzymamy chiapati tuńczykiem, serem, suszonym mięsem, pikle i krakersy. Czasem będzie i gorąca zupa lub makaron. Do tego herbata. Na kolację trzy dania z zupą i deserem. Jeśli ktoś preferuje dietę wegetariańską musi o tym poinformować przed wyprawą.
 1. Woda pitna.  W czasie trekkingu będziemy korzystać z wody ze źródeł która będzie gotowana lub uzdatniana. Warto zabrać własne dobrej jakości pastylki do uzdatniania wody. Na lodowcu czasem będziemy korzystać z wody z topionego lodu która jest zanieczyszczona cząstkami mineralnymi. Nasi kucharze będą ja gromadzić w specjalnych beczkach celem opadnięcia osadu.
01Dzień 1: Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Pakistanu

02Dzień 2: Przylot do Islamabadu

Transfer do hotelu w Rawalpindi. Wizyta w Ministerstwie Turystyki celem rejestracji trekkingu. Nocleg w hotelu Panorama.

03Dzień 3: Przejazd do Chilas

Chilas jest granicznym miastem prowincji Gilgit – Baltistan i ważnym punktem na sławnej Karakorum Highway. Nocleg w hotelu.

04Dzień 4: Przejazd do Skardu

Pojedziemy wąską tutaj doliną rzeki Indus. Droga zajmie trochę czasu bo musimy objechać od północy cały masyw ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Naszym celem będzie Skardu. Nocleg w hotelu Masherbrum.

05Dzień 5: Przejazd do Askole (3000 m) około 8 godzin

Dalsza droga odbędzie się już na dżipach. Załadujemy się na nie wraz z naszym zespołem wsparcia oraz zaopatrzeniem na cały trekking. Przejazd szutrową, miejscami zniszczoną erozją drogą zajmie nam od 6 do nawet 12 godzin. Kilkakrotnie będziemy przeprawiać się przez rzeki. Krajobraz zmienny, od zielonych pól i sadów bo pustynny krajobraz im bliżej będziemy od Baltoro. Nocleg w Askole w namiotach.

06Dzień 6: Trek do Jhola (3200 m) około 6 godz.

Dzień zaczniemy od sformowania karawany. Już na początku będziemy mogli posmakować marszu przez moreny lodowca. Czeka nas przekroczenie ogromnego lodowca Biafo. Za mi zejście do Korofon gdzie nad rzeką zatrzymamy się na lunch. Nasze otoczenie staje się coraz bardziej surowe. Po lunchu dotrzemy do połączenia rzek Braldu i Dumordo. Dalej przez wiszący most i wzdłuż tej ostatniej rzeki dotrzemy do obozowiska w Jhola. Nocleg w namiotach.

07Dzień 7: Przejście do Paiju (3450 m) około 7 – 8 godz.

Prawie cały dzień będziemy wędrować głęboko wciętą doliną wzdłuż rzeki. Niemniej ścieżka będzie to wnosić się to opadać w zależności od tego jak nas teren będzie puszczał. Po drodze widoki na grupę Masherbrumów ponad doliną Xiangang. Tuż przed dotarciem do obozowiska napotkamy sporo strumieni spływających z lodowców na północ on naszego szlaku. Otworzą nam się też pierwsze widoki na grupę Trango i Uli Biaho. W oddali pokaże nam się również jęzor ogromnego lodowca Baltoro. Nocleg w namiotach Paiju.

08Dzień 8: Dzień aklimatyzacyjny w Paiju

Dzień ważny z punktu widzenia naszej aklimatyzacji ale również ważny logistycznie. Nasz zespół wsparcia przygotuje się do wejścia na lodowiec.

09Dzień 9: Dojście do Khoburtse (3930 m) około 7 – 8 godz.

Po krótkim podejściu wzdłuż rzeki zaczniemy wspinać się stromą i dość trudną moreną na cielsko lodowca Baltoro. Ominiemy liczne lodowe seraki urywające się to do rzeki. Po wejściu na lodowiec otworzą się niesamowite widoki na szczyty Paiju (6610 m) oraz inne z grupy Uli Biaho, Trango i Cathedral, które to będą nam towarzyszyć przez cały dzień. Wkraczamy w najbardziej widokową część trekkingu. Nocleg w namiotach.

010Dzień 10: Przejście do Urdukas (4050 m) około 3 – 4 godz.

Dzień trochę łatwiejszy niż pozostałe. Pójdziemy wygodną ścieżką wzdłuż lodowca Baltoro, po drodze przekraczając dwa boczne jęzory lodowców. Otworzą nam się widoki na Trango Tower (5844 m.) z jej ogromnym urwiskiem, uważanym za największą zerwę skalną na świecie. Napotkamy też bazę wojskową gdyż niedaleko stąd do Kaszmiru, który Pakistan uważa za terytorium sporne. Na nocleg rozbijemy się na zielonych łąkach Urdukas. Jeśli pogoda nam dopisze to zobaczymy już stąd Broad Peak (8050 m) i Gasherbrum IV (6756 m). Nocleg w namiotach.

011Dzień 11: Przejście do Goro II (4359 m) około 7 – 8 godz.

Po opuszczeniu łąk Urdukas trawersujemy dalej przez lodowiec Baltoro przez strefę szczelin na morenę środkową gdzie osiągniemy obozowisko Biango (4350 m.) Znajduje się tuż ponad lodowcem Yermandu spływającym z Przełęczy Masherbrum (5360 m). Z tego miejsca rozciąga się fantastyczna panorama na śnieżny trójkąt Masherbrumu (7821 m), który jest 24 pod względem wysokości szczytem globu. Zjemy w tym miejscu lunch i potem jeszcze 2 godz. marszu do naszego celu w tym dniu – campu Goro II. Nocleg w namiotach.

012Dzień 12: Dojście do sanktuarium Concordia (4650 m) około 4 – 5 godz.

Idąc wzdłuż lodowca, zbliżając się do Concordia pojawią nam się dwa pierwsze olbrzymy: Gasherbrum IV (7925 m) oraz po chwili Gasherbrum II (8035 m). Z samej Concordii wreszcie zobaczymy w całej majestatycznej okazałości: Złoty Tron (7300 m), Broad Peak (8047 m) i wreszcie sam K2 (8611 m) – najtrudniejszą wielką górę Świata. Nocleg w namiotach.

013Dzień 13: Wyprawa do Bazy K2 (5100 m) około 10 – 12 godz.

Wcześnie rano wystartujemy z Concordia i po dość męczącej wycieczcie przez śniegi bloki skalne i lodowiec Baltoro dotrzemy do sławnego obozowiska pod ścianami K2. Po drodze czeka nas przeprawa przez szczeliny lodowcowe oraz pokonanie moreny środkowej lodowca Godwin-Austin i przejście przez obóz Broad Peak (tu zatrzymamy się na chwilę wspomnieć naszych wspaniałych kolegów, którzy zginęli na tym szczycie). W Bazie K2 zapewne napotkamy kilka ekspedycji prowadzących działalność na urwiskach K2. Powrót do naszego obozowiska na Concordii. Cała pętla zajmie nam do 12 godz. Nocleg w namiotach.

014Dzień 14: Dzień odpoczynku w Concordia.

Pokręcimy się trochę po okolicy, odwiedzimy między innymi obozy wspinaczy próbujących zdobyć Gasherbrumy I oraz II. Nocleg w namiotach.

015Dzień 15: Trek powrotny do Urdukas ok 8 – 10 godz.

Nocleg w namiotach.

016Dzień 16: Trek powrotny do Paiju ok 7 – 8 godz.

017Dzień 17: Trek powrotny do Jhola ok 6 – 7 godz.

Nocleg w namiotach.

018Dzień 18: Trek powrotny do Askole ok 6 – 7 godz.

Nocleg w namiotach.

019Dzień 19: Przejazd jeepami do Skardu. Ok 6 do 8 godz.

Podróż droga o może nie najlepszej kondycji ale za to z fantastycznymi widokami na zagubione gdzieś w dolinach i na skalnych urwiskach hunzańskie wioski. Nocleg w hotelu Mashabrum.

020Dzień 20: Przelot do Islamabadu

Lotnisko w Skardu jest małe i bardzo uzależnione od warunków pogodowych. Jeśli będą one przychylne to polecimy samolotem do Islamabadu. Jeśli nie, czeka nas długa jazda samochodem. Nocleg w hotelu.

021Dzień 21: Zwiedzanie Islamabadu / dzień wolny

Jeśli przelecieliśmy samolotem w dniu poprzednim dziś mamy czas na zwiedzanie stolicy. Najpierw krótkie spotkanie w Ministerstwie Turystyki aby zameldować nasz powrót z trekkingu. Jako wycieczki fakultatywne możemy się wybrać na przykład do Taxili, obiektu archeologicznego położonego ok 30 km od Islamabadu. To pozostałości dawnego miasta i centrum buddyzmu gdzie znajdziemy świątynie pochodzące z VI stulecia. Taxila była usytuowana w miejscu gdzie spotykały się odwieczne szlaki handlowe łączące Chiny, Indie, Azję Centralną i Europę. Jeśli nie udało się lecieć samolotem ze Skardu to będzie to drugi dzień przejazdu jeepem. Nocleg w hotelu.

022Dzień 22: Transfer na lotnisko i przelot do Polski

Lotnisko w Skardu jest małe i bardzo uzależnione od warunków pogodowych. Jeśli będą one przychylne to polecimy samolotem do Islamabadu. Jeśli nie, czeka nas długa jazda samochodem. Nocleg w hotelu.

Departure Date People Group Trip Status Prices
 • 29.06.-20.07.2019 7 osób 7 wolnych miejsc 2790 USD Book Now
 • 27.06.-18.07..2020 7 osób 7 wolnych miejsc 2790 USD Book Now

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *