TURYSTYKA ROWEROWA

Nie wyobrażamy sobie urlopu nad hotelowym basenem i drinkiem z palemką. Dla nas to czas wszelkiej aktywności, poznawania nowych miejsc, ludzi, lokalnej kultury i smaków. Rowery są idealnym środkiem transportu podczas wakacyjnego wyjazdu z rodziną czy przyjaciółmi. Na rowerze nie tylko jesteśmy w ciągłym ruchu na świeżym powietrzu, ale mamy możliwość zobaczyć miejsca, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Wyjazd rowerowy to także troska o nasze zdrowie i kondycję.

Od pewnego czasu, coraz bardziej popularny staje się nowy kierunek w turystyce rowerowej, jakim są rowery elektryczne. E-bike świetnie wpisują się w aktualne eko trendy – nie emitują spalin i stanowią alternatywny środek transportu w mieście. Początkowo skonstruowane z myślą o osobach starszych oraz tych, którzy ze względów zdrowotnych nie są w stanie podjąć wysiłku fizycznego, jakim jest jazda na klasycznym rowerze. Obecnie, zalety rowerów elektrycznych docenia coraz większe grono pasjonatów dwóch kółek. Korzystają z nich miedzy innymi entuzjaści rowerów MTB, przeznaczonych do jazdy enduro i w bardziej wymagających terenach. Dodatkowy napęd sprawia, że jazda staje się bardziej dynamiczna i podnosi się poziom adrenaliny. Elektryki są też doskonałym rozwiązaniem dla ludzi aktywnych chcących pokonywać dłuższe trasy i większe przewyższenia, często z dodatkowym obciążeniem w postaci przyczepek dziecięcych czy sakiew podróżnych.

TURYSTYKA W TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Turystykę rowerową na terenie TPN można uprawiać jedynie w kilku udostępnionych do tego celu szlakach. Większość z nich stanowi jednocześnie turystyczne szlaki piesze oraz drogi publiczne.

DROGA POD REGLAMI

Długość: 10,7km Wysokość: 890-1000m
Trasa rozpoczyna się przy Hotelu Murowanica, położonego w rejonie Kuźnic, i wiedzie do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej, gdzie ma swój początek kolejny fragment szlaku udostępnionego dla rowerzystów.

DOLINA CHOCHOŁOWSKA

Długość: 10km Wysokość: 930-1140m
Trasa prowadzi na całej długości szlaku od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Pamiętać należy, że oprócz biletu wstępu do TPN, pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 5 zł za wprowadzenie roweru.

KUŹNICE – KALATÓWKI

Długość: 1,4 km Wysokość:1030-1200 m
Bardzo popularny odcinek spod dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch do Hotelu Górskiego PTTK na Polanie Kalatówki.

BRZEZINY – MUROWANIEC

Długość: 6,4 km Wysokość: 1006-1505 m
Trasa wiedzie czarnym szlakiem wzdłuż Doliny Suchej Wody.

Udostępnione są także dwie ścieżki w pobliżu miejscowości Małe Ciche, które częściowo przebiegają przez tereny TPN.

UWAGA!

Szlak do Morskiego Oka oraz Doliny Kościeliskiej nie są udostępnione dla rowerzystów. Ze względu na panujący tam bardzo duży ruch turystyczny, mogłoby to doprowadzić do poważnych kolizji z pieszymi turystami. Inne szlaki nie są udostępnione z racji trudności technicznych (wysokie progi, stopnie skalne, duże nierówności, bardzo strome odcinki).
Poruszając się na rowerze w Tatrach, należy pamiętać również, że piesi turyści mają pierwszeństwo na szlaku.